KIM JESTEŚMY

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest projektem realizowanym przez Grupę ORLEN wspólnie z Northland Power. Na mocy podpisanej w 2021 roku umowy o partnerstwie spółki wspólnie zrealizują na Morzu Bałtyckim inwestycję o mocy do 1,2 GW.

Grupa ORLEN, która jest większościowym udziałowcem spółki Baltic Power, to największy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej. Prowadzimy działalność na 6 rynkach – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Posiadamy aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,4 GW, w tym 649 MW w odnawialnych źródłach energii. Inwestycja w morską energetykę wiatrową jest jednym z kluczowych elementów strategii ORLEN2030, dzięki której chcemy stać się liderem transformacji energetycznej w naszym regionie. Do 2050 roku Grupa ORLEN zamierza osiągnąć neutralność emisyjną.

W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern będzie rozwijał obszar energetyki przede wszystkim poprzez inwestycje w morską i lądową energetykę wiatrową oraz farmy fotowoltaiczne. Do 2030 roku planujemy posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych wg udziałów Grupy ORLEN). Zeroemisyjne źródła będą wspierane nowoczesnymi, niskoemisyjnymi źródłami gazowymi.

Aktywa energetyczne Koncernu obejmują m.in. 59 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej tworzy 10 farm, których łączna moc zainstalowana wynosi 353 MW. Ponadto Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie.  Koncern posiada również rozbudowaną sieci linii przesyłowych o łączonej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. 3 milionów odbiorców.

Ze szczegółami strategii ORLEN2030 można zapoznać się na stronie www.orlen.pl/orlen2030

Northland Power jest działającym od 1987 i notowanym na giełdzie od 1997 roku niezależnym producentem energii elektrycznej. Northland Power rozwija, buduje, posiada i eksploatuje czyste i ekologiczne aktywa energetyczne, wytwarzające energię z czystego spalania gazu ziemnego oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Realizowana przez Northland Power wizja rozwoju zakłada osiągnięcie pozycji czołowego globalnego gracza w obszarze czystej i ekologicznej energetyki i  inspirowanie pracowników do budowy zrównoważonej przyszłości z troską o wszystkich interesariuszy.

Northland Power to kanadyjska spółka z siedzibą w Toronto w i biurami w trzynastu krajach. Jest właścicielem lub posiada udziały w aktywach o łącznej mocy wytwórczej  2,7 GW, w tym w trzy morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Spółka posiada również znaczne zasoby na wczesnym i średnim etapie rozwoju obejmujące około 4-5 GW potencjalnych mocy wytwórczych.

Więcej informacji: northlandpower.com