KIM JESTEŚMY

Grupa ORLEN konsekwentnie buduje pozycję silnego koncernu multienergetycznego, opartego o nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Chcemy być liderem transformacji energetycznej i jednym z największych producentów zielonej energii w regionie. Inwestycja w morską farmę wiatrową to jeden z projektów będących fundamentem naszej transformacji.

Grupa ORLEN, do której należy spółka Baltic Power, to największa spółka paliwowo-energetyczna w Europie Środkowej. Prowadzimy działalność na 6 rynkach – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Posiadamy aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w odnawialnych źródłach energii. Inwestycja w morską energetykę wiatrową jest jednym z kluczowych elementów strategii ORLEN2030, dzięki której chcemy stać się liderem transformacji energetycznej w naszym regionie. Do 2050 roku Grupa ORLEN zamierza osiągnąć neutralność emisyjną.

W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern będzie koncentrował się przede wszystkim na morskiej i lądowej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice. Do 2030 roku planujemy posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych wg udziałów Grupy ORLEN). Zeroemisyjne źródła będą wspierane nowoczesnymi, niskoemisyjnymi źródłami gazowymi.

Aktywa energetyczne Koncernu obejmują m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej tworzy 10 farm, których łączna moc zainstalowana wynosi 353 MW. Ponadto Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie.  Koncern posiada również rozbudowaną sieci linii przesyłowych o łączonej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. 3 milionów odbiorców.

Ze szczegółami strategii ORLEN2030 można zapoznać się na stronie www.orlen.pl/orlen2030