Wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych jest stosunkowo nową technologią, która na dużą skalę rozwijana jest w Europie zaledwie od kilkunastu lat. Jednocześnie z uwagi na wysoki potencjał jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE. Wraz z nowymi inwestycjami w morską energetykę wiatrową na wodach Morza Bałtyckiego spodziewany jest intensywny rozwój nowych sektorów gospodarki.
Według założeń projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy 8-11 GW. Według szacunków ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) budowa tylko 6 GW powinna wygenerować inwestycje przekraczające 133 mld zł i stworzyć około 34 tys. miejsc pracy.
Do powstania pierwszych morskich farm wiatrowych, w tym inwestycji realizowanej przez Grupę ORLEN niezbędne jest zbudowanie silnego i sprawnie działającego łańcucha dostaw. Grupa ORLEN poprzez spółkę Baltic Power chce zaangażować do tego procesu rodzime firmy, przyczyniając się do rozwoju polskiego sektora offshore wind. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia, planowany łańcuch dostaw będzie obejmował wiele gałęzi gospodarki. Współpraca realizowana będzie na kilku etapach projektu, począwszy od trwającego już przygotowania inwestycji, przez fazę budowy, aż po ponad 25-letnią fazę eksploatacji.
Rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej otwiera nowe perspektywy biznesowe dla polskich przedsiębiorstw, zlokalizowanych zarówno na Pomorzu, jak i w głębi kraju. Branże i usługi, które najbardziej skorzystają na realizacji inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to m.in.:
- Porty (obsługa transportu urządzeń, budowy oraz serwisu morskich farm wiatrowych)
- Stocznie (największy deficyt na rynku to statki do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych)
- Logistyka i magazyny (logistyka dostaw urządzeń – fundamenty, elementy wież, turbiny, śmigła oraz ich składowanie)
- Firmy z sektora usług inżynieryjnych, logistycznych, serwisowych, konsultingowych
- Usługi budowlane, konstruktorskie, spawalnicze, instalacyjne, telekomunikacyjne
- Produkcja kabli (zapotrzebowanie jednej farmy morskiej to nawet kilkaset kilometrów kabli)
- Utrzymanie i serwis instalacji morskich
- Usługi naukowe (badania środowiskowe, opracowywanie raportów i analiz przedrealizacyjnych i porealizacyjnych, opracowania z zakresu energetyki, budownictwa i konstruktorskie)
- Edukacja (doradztwo biznesowe, programy szkoleń dla pracowników firm budowlanych, serwisowych i obsługowych)
Firmy zainteresowane współpracą w ramach łańcucha dostaw dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power zachęcamy do rejestracji i kontaktu poprzez wypełnienia dedykowanego formularza:
WYPEŁNIJ FORMULARZ
Pytania dotyczące współpracy w ramach łańcucha dostaw należy kierować na adres: OffshoreSuppliers@balticpower.pl