poniedziałek, 16 maja 2022

W Łebie powstanie port serwisowy dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

W Łebie powstanie port serwisowy dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej planowane jest na 2026 rok.


Wraz z podpisaniem umowy spółka Baltic Power pozyskała teren o powierzchni ok. 1,1 hektara, na którym wybudowana zostanie baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Zgodnie z założeniami baza serwisowa farmy będzie na stałe obsługiwała minimum 2 jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) przeznaczone do transportu personelu serwisowego oraz sprzętu. Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Trasę z portu na obszar farmy wynoszącą 16 mil morskich, statki będą pokonywały w ok. 40 minut co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich rozpatrywanych lokalizacji dla bazy.

Port serwisowy to jeden z kluczowych elementów całej inwestycji. Od jego lokalizacji, odległości od obszaru farmy, a tym samym responsywności ekip serwisowych, zależy efektywność jej pracy i stabilność dostaw energii. Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a przy tym posiada duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśla Anna Łukaszewska – Trzeciakowska, Prezes Zarządu Baltic Power.

Na terenie portu serwisowego zlokalizowane będą m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym będzie pracowało ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie. Do ich najważniejszych zadań będzie należało prowadzenie cyklicznych przeglądów turbin – w tym sprawdzanie wydajności, parametrów i zużycia poszczególnych elementów oraz w przypadku takiej konieczności dokonywanie wymian i napraw. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja w Łebie zostanie zrealizowana w latach 2023-2025, a jej szacunkowy koszt wyniesie ok. 20-30 milionów złotych. Za opracowanie dokumentacji przedprojektowej odpowiedzialna jest firma Antea Polska, która przygotowała m.in. program funkcjonalno-użytkowy bazy. Ponadto Antea wspiera Baltic Power w przygotowaniu dokumentacji przetargowej w zakresie postępowania na projekt i budowę bazy.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej mocy do 1,2 GW, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 28 lutego 2024

Podsumowano realizację programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”

Na początku grudnia odsłonięto wystawę podsumowującą realizację inicjatyw finansowych w ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”. W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie zaprezentowano rezultaty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków wyasygnowanych przez inwestorów, zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku


WIĘCEJ
news

piątek, 23 lutego 2024

Baltic Power z nagrodą dla najlepszej w Europie transakcji finansowej roku 2023

Baltic Power wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, został uznany i uhonorowany prestiżową nagrodą za najlepszą europejską transakcję finansową roku 2023. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla znaczenie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii w regionie. Statuetkę podczas gali w Londynie odebrali przedstawiciele zarządu Baltic Power – Jarosław Broda i Jens Poulsen.


WIĘCEJ
news

piątek, 26 stycznia 2024

Ruszyła budowa bazy serwisowej morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.


WIĘCEJ
news

wtorek, 16 stycznia 2024

Baltic Power pierwszą na świecie morską farmą wiatrową wykorzystującą niskoemisyjną stal

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną. Zastosowanie tego materiału pozwoli na ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia turbiny o 10 proc. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.


WIĘCEJ