poniedziałek, 23 grudnia 2024

Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power

Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power

Zgodnie z założeniami Przejściowego Systemu Rekompensat wypłacone zostały pierwsze w Polsce rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. System rekompensat obowiązuje przez okres budowy farmy, do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie.

System został wprowadzony, aby zrekompensować lokalnym armatorom ograniczenia w prowadzeniu przez nich działalności połowowej wynikające z budowy morskiej farmy wiatrowej. Wysokość przyznanego wsparcia zależy od rozmiaru jednostki rybackiej. O rekompensaty mogą ubiegać się armatorzy, których statki operowały w latach 2018-2023 na obszarach rybackich oznaczonych jako N7, N8, O7, O8 oraz O6 na terenie planowanej farmy oraz towarzyszącej jej infrastruktury (+500 metrów strefy buforowej). Dodatkowo Baltic Power przewidział jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich. Wysokość rekompensat wyniesie od 15 200 do 48 700 zł rocznie lub jednorazowo dla właścicieli statków turystycznych.

Dotrzymaliśmy słowa. Pierwsze wypłaty zrealizowaliśmy jeszcze w tym roku, zanim ruszą prace na morzu. W oczekiwaniu na docelowe ministerialne regulacje dotyczące współpracy sektora offshore wind z rybołówstwem, uruchomiliśmy własny Przejściowy System Rekompensat dla rybaków. Równolegle kontynuujemy nasze zaangażowanie w wypracowanie finalnego rozwiązania dla całej branży offshore wind na polskich wodach Bałtyku mówi Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power.

Rekompensaty są wypłacane sukcesywnie, zgodnie z kolejnością wpływu poprawnie wypełnionych wniosków do Baltic Power. Wnioski można składać w punktach informacyjnych w Łebie, Ustce i Władysławowie oraz online na zakładce DLA RYBAKÓW na stronie balticpower.pl. Dodatkowo zorganizowano serię spotkań oraz punktów konsultacyjnych dla rybaków zainteresowanych aplikowaniem o rekompensatę. Kolejne spotkania będą odbywały się co kwartał.

Nabór wniosków odbywa się w dwóch turach: listopad 2024 - luty 2025 oraz czerwiec - sierpień 2025. Pierwsza transza rekompensat obejmuje okres wypłat za listopad-grudzień 2024 oraz cały 2025 rok. Wnioski o rekompensaty za 2026 rok będą przyjmowane analogicznie w okresach: listopad 2025 - luty 2026 oraz czerwiec - sierpień 2026. W chwili wprowadzenia ministerialnych regulacji, Baltic Power zakończy swój program przejściowy i dostosuje się do nowych przepisów.

W styczniu 2025 rozpoczniemy morski etap budowy farmy Baltic Power, jako pierwsi w historii na polskich wodach Bałtyku. Jako odpowiedzialny inwestor odpowiadamy na potrzeby komunikowane przez lokalną społeczność oraz branżę rybacką. Poza przejściowym systemem rekompensat angażujemy rybaków w prace na morzu na terenie budowy. Trzy specjalnie zaadaptowane jednostki rybackie będą obsługiwały budowę jako tzw. guard vessels i odpowiadały m.in. za komunikację z innymi jednostkami przepływającymi w okolicach budowy - mówi Jens Poulsen, Członek Zarządu Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie ORLEN oraz Northland Power, to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny, który osiągnął fazę budowy. W 2023 roku projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Od 2023 roku trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a w styczniu 2025 roku startują prace instalacyjne na morzu. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 roku, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Inwestycja ta pozwoli pokryć ok. 3% krajowego zapotrzebowania na energię (odpowiada to potrzebom ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych). Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji. Budowa przenosi się na morze już w styczniu 2025

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.


WIĘCEJ
news

wtorek, 26 listopada 2024

Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie

Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.


WIĘCEJ