wtorek, 26 listopada 2024
Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie
Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.
Podczas spotkań w Ustce, Łebie i Władysławowie (18-20 listopada 2024) omawiano wpływ budowy morskiej farmy wiatrowej na działalność rybacką oraz zasady ubiegania się o rekompensaty za potencjalne utrudnienia związane z realizacją projektu. Inwestor wyjaśnił zasady oraz uruchomił nabór wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat Baltic Power dla właścicieli jednostek rybackich, prowadzących połowy w obszarach objętych inwestycją, tj. w kwadratach N7, N8, O7, O8 oraz O6. Jednocześnie Baltic Power przewidział jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich.
Ważną częścią spotkań była prezentacja aktualnego postępu przygotowań do prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem, w 2025 roku mają rozpocząć się kluczowe etapy realizacji inwestycji, takie jak instalacja fundamentów turbin wiatrowych, montaż kabli podmorskich oraz łączenie farmy z lądową stacją elektroenergetyczną. Już niebawem teren budowy farmy o powierzchni 130 km2 zostanie odseparowany pławami i bojami od ruchu morskiego, a w styczniu rozpocznie się instalacja 78 monopali fundamentów dla 76 turbin wiatrowych i 2 morskich stacji elektroenergetycznych.
Na spotkaniach głos zabrali eksperci odpowiedzialni za poszczególne obszary budowy morskiej farmy wiatrowej. Janusz Ożarowski przedstawił harmonogram prac na morzu. Anita Kuliś i Klaudia Drosio z Sotis Advisors omówiły kwestie związane z systemem przejściowych rekompensat. System będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przez administrację centralną odpowiednich regulacji prawnych lub do zakończenia budowy. Ma on na celu rekompensowanie rybakom utraty potencjalnych przyszłych dochodów w związku z budową farmy. Świadczenia będą przyznawane na podstawie analizy danych połowowych oraz aktywności jednostek w latach 2018-2023 na obszarze objętym inwestycją. Właściciele łodzi wędkarskich, którzy byli aktywni na obszarze farmy w latach 2018-2019, także będą mogli ubiegać się o jednorazową rekompensatę. Dodatkowo, Marek Grzegorzewski z MEWO Offshore Consulting omówił kwestie związane z funkcjonowaniem jednostek dozorujących, szkoleniami członków ich załóg, a także potencjałem pracy w takim charakterze przy innych projektach w branży offshore.
Po każdym ze spotkań uruchomiono punkty informacyjne, w których eksperci Baltic Power odpowiadali na szczegółowe pytania uczestników i pomagali w przygotowaniu wniosków oraz potrzebnych dokumentów do ubiegania się o rekompensatę. Była to okazja do bezpośredniej rozmowy na temat wyzwań, z jakimi mierzą się lokalne społeczności rybackie w związku z realizacją projektów morskich farm wiatrowych na polskich wodach Bałtyku.
W nadchodzących miesiącach planowane są kolejne cykliczne spotkania informacyjne oraz rozwój systemu konsultacji, aby zapewnić kompleksowe wsparcie dla społeczności rybackich.
Więcej informacji o systemie rekompensat i możliwościach kontaktu z zespołem Baltic Power jest dostępnych w zakładce DLA RYBAKÓW.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
piątek, 20 grudnia 2024
Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"
Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.
WIĘCEJ
poniedziałek, 9 grudnia 2024
W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.
WIĘCEJ
piątek, 15 listopada 2024
Baltic Power uruchamia nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków
Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, rozpoczęła przyjmowanie wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat skierowanego do rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze planowanej farmy wiatrowej. Rozwiązanie to ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przepisów regulujących zasady i zakres wypłaty rekompensat między sektorem morskiej energetyki wiatrowej a rybackim. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od wielkości jednostki, a jej wartość wyniesie od 15.200 do 48.700 tysięcy zł rocznie.
WIĘCEJ