środa, 28 lutego 2024
Podsumowano realizację programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”

Na początku grudnia odsłonięto wystawę podsumowującą realizację inicjatyw finansowych w ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”. W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie zaprezentowano rezultaty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków wyasygnowanych przez inwestorów, zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku
„Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem” to inicjatywa skierowana do mieszkańców pomorskiej gminy Choczewo. Na tym terenie powstaje lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla morskich farm wiatrowych, które wkrótce będą dostarczać zieloną energię dla polskich gospodarstw domowych.
Wystawa otwarta w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie podsumowuje doczasową realizację programu. W 2023 r. zgłoszono łącznie 111 pomysłów, z których ponad 68 projektów uzyskało wsparcie finansowe, na łączną kwotę 1 087 000 zł. Grudniowe spotkanie w GOKiB w Choczewie, było również okazję do spróbowania wyśmienitych potraw przygotowanych według przepisów zawartych w albumie „Z babcinego talerza”. Wybrany zbiór receptur, to zapis tradycji kulinarnych przywiezionych przez przodków dzisiejszych mieszkańców gminy, którzy przyjechali na Pomorze po II wojnie światowej. W trakcie spotkania wystąpił chór Choczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Program „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem” jest realizowany od dwóch lat wspólnie przez PGE Baltica, Ørsted, Baltic Power oraz OW Ocean Winds. Ze wsparcia finansowego skorzystali do tej pory między innymi strażacy ochotnicy z okolicznych miejscowości, koła gospodyń wiejskich czy lokalne kluby sportowe. Beneficjentami projektów są seniorzy, dorośli, dzieci i młodzież gminy Choczewo.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.gmina-napedzana-wiatrem.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ

środa, 9 kwietnia 2025
Pierwsze elementy przejściowe na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowane
Projekt Baltic Power - wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power - potwierdził pierwsze udane instalacje pięciu elementów przejściowych, które połączą fundamenty i morskie turbiny wiatrowe na farmie. To pierwsza taka instalacja na polskich wodach Bałtyku.
WIĘCEJ

piątek, 21 marca 2025
Baltic Power z pierwszymi w Polsce certyfikacjami zgodności dla morskiej farmy wiatrowej
Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power uzyskała pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności projektu dla turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. To osiągnięcie nie tylko dla projektu, ale i całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dokumenty są wymagane przez polskie ustawodawstwo przy budowie i późniejszej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej i gwarantują zgodność z regulacjami i wymogami technicznymi.
WIĘCEJ

czwartek, 6 lutego 2025
Pierwsze fundamenty na morskiej farmie Baltic Power zainstalowane
Zgodnie z planem w styczniu rozpoczęto budowę morskiej części pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power. Na farmie z sukcesem zainstalowano pierwsze monopale, czyli główne elementy fundamentów. Docelowo na morzu powstanie 78 fundamentów dla turbin i morskich stacji elektroenergetycznych, a w dalszej kolejności zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe, stacje i łączące je kable podmorskie. To pierwsze takie operacje na polskich wodach Bałtyku.
WIĘCEJ

środa, 5 lutego 2025
Wyprodukowane w stoczniach w Gdyni i Gdańsku konstrukcje stalowe dwóch morskich stacji elektroenergetycznych farmy Baltic Power są już gotowe i można rozpocząć etap ich wyposażania. Stacje wypłynęły do portu w Aalborgu (Dania). Jesienią zostaną zainstalowane na Bałtyku.
WIĘCEJ