środa, 28 lutego 2024

Podsumowano realizację programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”

Podsumowano realizację programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”

Na początku grudnia odsłonięto wystawę podsumowującą realizację inicjatyw finansowych w ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”. W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie zaprezentowano rezultaty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków wyasygnowanych przez inwestorów, zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku

„Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem” to inicjatywa skierowana do mieszkańców pomorskiej gminy Choczewo. Na tym terenie powstaje lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla morskich farm wiatrowych, które wkrótce będą dostarczać zieloną energię dla polskich gospodarstw domowych.

Wystawa otwarta w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie podsumowuje doczasową realizację programu. W 2023 r. zgłoszono łącznie 111 pomysłów, z których ponad 68 projektów uzyskało wsparcie finansowe, na łączną kwotę 1 087 000 zł. Grudniowe spotkanie w GOKiB w Choczewie, było również okazję do spróbowania wyśmienitych potraw przygotowanych według przepisów zawartych w albumie „Z babcinego talerza”. Wybrany zbiór receptur, to zapis tradycji kulinarnych przywiezionych przez przodków dzisiejszych mieszkańców gminy, którzy przyjechali na Pomorze po II wojnie światowej. W trakcie spotkania wystąpił chór Choczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Program „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem” jest realizowany od dwóch lat wspólnie przez PGE Baltica, Ørsted, Baltic Power oraz OW Ocean Winds. Ze wsparcia finansowego skorzystali do tej pory między innymi strażacy ochotnicy z okolicznych miejscowości, koła gospodyń wiejskich czy lokalne kluby sportowe. Beneficjentami projektów są seniorzy, dorośli, dzieci i młodzież gminy Choczewo.

 

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.gmina-napedzana-wiatrem.pl 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 18 października 2024

Pierwsze monopale dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power gotowe

Z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Zrealizowanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 wyruszą na teren budowy na morzu.


WIĘCEJ
news

piątek, 4 października 2024

Pierwsze połączenie farmy wiatrowej Baltic Power z lądem

W okolicy Lubiatowa zakończono prace nad pierwszym z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem morza, który został wykonany bez bezpośredniej ingerencji w cenne przyrodniczo obszary. Ten element inwestycji umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 km zostaną umieszczone kable przesyłające energię. Prace były wykonywane z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego.


WIĘCEJ
news

środa, 25 września 2024

Baltic Power wprowadzi przejściowy system rekompensat dla rybaków

Baltic Power ogłosił plany wdrożenia tymczasowego systemu rekompensat dla rybaków łowiących na obszarze, gdzie planowana jest budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Mowa o kwadratach O7, O8, N7, N8 oddalonych ok. 23 km od brzegu. Rozwiązanie ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia ministerialnego rozporządzenia regulującego system rekompensat pomiędzy sektorami morskiej energetyki wiatrowej i rybackim.


WIĘCEJ
news

czwartek, 29 sierpnia 2024

Startuje nabór wniosków w ramach pilotażowej edycji programu Moc Bałtyku

Moc Bałtyku to program grantowy kierowany do mieszkańców i organizacji pozarządowych z Łeby. Jego inicjatorem jest Baltic Power. Wnioski można składać na stronie mocbaltyku.pl do 30 września 2024, a ich ocena nastąpi w październiku.


WIĘCEJ