poniedziałek, 13 stycznia 2020

PKN ORLEN rozpoczyna projektowanie morskiej farmy wiatrowej

PKN ORLEN rozpoczyna projektowanie morskiej farmy wiatrowej

PKN ORLEN rozpoczął proces wyboru projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. W ramach postępowania wyłoniony zostanie doradca techniczny, który przygotuje wstępny projekt morskiej farmy wiatrowej, projekt budowlany, analizy produktywności oraz analizy pomocnicze. Zakończenie procesu wyboru doradcy przewidywane jest w pierwszej połowie 2020 roku.

Koncern prowadzi obecnie na Bałtyku badania środowiskowe, pomiary wietrzności oraz badania dna morza. Zebrane dane zostaną poddane szczegółowej analizie, dzięki której możliwe będzie stworzenie wstępnego projektu technicznego morskiej farmy wiatrowej. Projekt będzie zawierał między innymi wstępny plan rozmieszczenia turbin, określi optymalny rodzaj i wielkość konstrukcji wsporczych turbin wiatrowych oraz założenia dotyczące przewidywanej produktywności farmy. Prace prowadzone na tym etapie pozwolą również na dobór konkretnych rozwiązań technicznych oraz doprecyzowanie harmonogramu i kosztorysu planowanej inwestycji. Przygotowany projekt będzie podstawą do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej.

Uważnie przyglądamy się trendom na światowym i europejskim rynku energetycznym, dostosowując naszą działalność do wyzwań, które są z nimi związane. Morska energetyka wiatrowa wpisuje się w strategię PKN ORLEN, zakładającą stworzenie silnego koncernu multienergetycznego. W ten sposób dywersyfikujemy źródła przychodów i uniezależniamy się od wpływu czynników makroekonomicznych. W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się ważnym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie stale rosło. Rozpoczynając postępowanie na wstępny projekt techniczny farmy wiatrowej przechodzimy do kolejnego etapu tej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że realizując ją będziemy mogli maksymalnie wykorzystywać potencjał polskich dostawców, przyczyniając się do rozwoju całej krajowej gospodarki – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zapytanie ofertowe zostało skierowane do potencjalnych oferentów, posiadających szerokie doświadczenie w projektowaniu morskich farm wiatrowych. Po zakończeniu etapu przygotowania wstępnego projektu technicznego Koncern rozpocznie postępowania przetargowe na dostawy kluczowych urządzeń.

PKN ORLEN (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MWe. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Koncern posiada warunki przyłączenia farmy do sieci, finalizuje również proces pozyskiwania partnera branżowego do realizacji inwestycji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji. Budowa przenosi się na morze już w styczniu 2025

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.


WIĘCEJ
news

wtorek, 26 listopada 2024

Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie

Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.


WIĘCEJ
news

piątek, 15 listopada 2024

Baltic Power uruchamia nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków

Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, rozpoczęła przyjmowanie wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat skierowanego do rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze planowanej farmy wiatrowej. Rozwiązanie to ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przepisów regulujących zasady i zakres wypłaty rekompensat między sektorem morskiej energetyki wiatrowej a rybackim. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od wielkości jednostki, a jej wartość wyniesie od 15.200 do 48.700 tysięcy zł rocznie.


WIĘCEJ