wtorek, 29 października 2019

PKN ORLEN rozpoczął badanie dna Bałtyku

PKN ORLEN rozpoczął badanie dna Bałtyku

​Z portu w Gdańsku wypłynął statek, który zbada parametry geologiczne dna Bałtyku na terenie koncesji morskiej farmy wiatrowej PKN ORLEN. Na bazie pozyskanych informacji Koncern przygotuje wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej.

Przygotowania do realizacji  projektu morskich farm wiatrowych są coraz bardziej zaawansowane. Właśnie rozpoczęliśmy kolejny etap prac, który pozwoli nam przygotować wstępne projekty techniczne dla budowy morskiej farmy wiatrowej. Na naszej koncesji prowadzimy również badania środowiskowe oraz pomiary wietrzności. Wszystkie prace prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów i najlepszych praktyk, tak aby do minimum zredukować ich oddziaływanie środowiskowe – powiedział Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki w PKN ORLEN.

Obszar badań, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Prowadzone prace polegać będą m.in. na wykonaniu serii odwiertów na głębokość kilkudziesięciu metrów pod poziomem dna. Pobrane próbki gruntów zostaną przebadane laboratoryjnie pod kątem cech fizycznych i mechanicznych oraz nośności. W efekcie możliwe będzie stworzenie wstępnego planu rozmieszczenia turbin oraz wstępne określenie optymalnego rodzaju i wielkości konstrukcji wsporczych turbin wiatrowych.

Specjalistyczne badania prowadzone są w rejonie, w którym Morze Bałtyckie ma głębokość kilkudziesięciu metrów. Wśród załogi statku znajdują się między innymi geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni i wiertnicy. Czas trwania badań uzależniony jest od warunków pogodowych panujących na Bałtyku.

PKN ORLEN (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MWe. Projekt wpisuje się w zapisany w strategii Koncernu rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, będący odpowiedzią na zaostrzające się regulacje środowiskowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji. Budowa przenosi się na morze już w styczniu 2025

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.


WIĘCEJ
news

wtorek, 26 listopada 2024

Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie

Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.


WIĘCEJ
news

piątek, 15 listopada 2024

Baltic Power uruchamia nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków

Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, rozpoczęła przyjmowanie wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat skierowanego do rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze planowanej farmy wiatrowej. Rozwiązanie to ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przepisów regulujących zasady i zakres wypłaty rekompensat między sektorem morskiej energetyki wiatrowej a rybackim. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od wielkości jednostki, a jej wartość wyniesie od 15.200 do 48.700 tysięcy zł rocznie.


WIĘCEJ