czwartek, 25 marca 2021
PKN ORLEN i Northland Power rozpoczyna współpracę przy realizacji morskiej farmy wiatrowej
PKN ORLEN sfinalizował umowę o partnerstwie z Northland Power przy projekcie Baltic Power, która przewiduje wspólną realizację i eksploatację morskiej farmy wiatrowej. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok. Po spełnieniu warunków określonych w umowie joint venture podpisanej w styczniu 2021 roku, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej, NP Baltic Wind B.V., spółka zależna Northland Power, objęła udziały w Baltic Power.
Finalizując współpracę PKN ORLEN z Northland Power otwieramy nowy rozdział rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wodach Bałtyku. W perspektywie roku 2026 zaczniemy dostarczać do polskich domów czystą energię z morza, jednak równie ważne jest dla nas doświadczenie i know-how, które zdobędziemy podczas realizacji tego projektu. Zgodnie ze strategią ORLEN2030 w ciągu najbliższej dekady chcemy stać się liderem transformacji energetycznej w naszym regionie - powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Partnerstwo z Northland Power dotyczy projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Współpraca obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Według założeń inwestycyjnych zostanie ona objęta 25-letnim systemem wsparcia w ramach kontraktu różnicowego.
W ramach realizacji umowy joint venture przeprowadzono pierwsze z serii planowanych podwyższeń kapitału zakładowego Baltic Power w celu przyznania udziałów nowemu Wspólnikowi. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez strony w umowie, Northland Power docelowo obejmie 49% udziałów w Spółce poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Pozostałe 51% udziałów pozostanie w posiadaniu PKN ORLEN. Bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power zostaje spółka NP Baltic Wind B.V., pozostająca w 100% pośrednio zależna od Northland Power Inc.
Northland Power Inc. to kanadyjska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania, realizacji i zarządzania projektami energetycznymi. Jej nisko- i zeroemisyjne aktywa energetyczne zlokalizowane na 4 kontynentach obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW, a składają się na nie trzy farmy zlokalizowane w Europie na Morzu Północnym.
Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN ORLEN wpisującym się w strategię Koncernu, zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki. Na projekty wspierające cele osiągniecia neutralności klimatycznej Koncern przeznaczy do końca dekady 47 mld zł.
Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na rok 2023, a zakończenie w roku 2026. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
poniedziałek, 23 lutego 2026
Zlokalizowana w Łebie baza serwisowa Baltic Power już od prawie roku wspiera prace instalacyjne na morskim obszarze obejmującym ponad 130 km2. Właśnie ruszają pierwsze rekrutacje na fazę eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, która będzie dostarczać 3% energii elektrycznej w Polsce. Poszukiwani są między innymi koordynatorzy ds. operacji morskich i operatorzy infrastruktury energetycznej.
WIĘCEJ
środa, 18 lutego 2026
Wszystkie fundamenty na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowane.
Baltic Power, wspólny projekt morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN i Northland Power, zakończył instalację wszystkich 78 monopali dla turbin i morskich stacji elektroenergetycznych. W tej części kampanii instalacyjnej wzięło udział ponad 20 statków oraz 500 członków załóg i przedstawicieli wykonawców.
WIĘCEJ
wtorek, 30 grudnia 2025
Baltic Power uruchamia kolejną serię wypłat rekompensat rybackich skierowaną do armatorów jednostek prowadzących działalność połowową na obszarze, gdzie realizowana jest budowa morskiej farmy wiatrowej. To kolejny etap wsparcia w ramach programu, który rozpoczął się w roku 2024 roku. Wówczas rekompensaty trafiły do niemal 100 uprawnionych armatorów.
WIĘCEJ
czwartek, 13 listopada 2025
Baltic Power – wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power – potwierdził instalacje pierwszych turbin o mocy 15 MW wyposażonych w gondole wyprodukowane w zakładach Vestas w Szczecinie. Łącznie zainstalowanych zostanie 76 turbin, z których część gondoli pochodzić będzie z fabryki w Pomorzu Zachodnim. To osiągnięcie jest symbolicznym momentem dla rozwoju tzw. local content w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce.
WIĘCEJ