poniedziałek, 16 czerwca 2025
Pierwsza runda wypłat rekompensat rybackich Baltic Power zakończona. Wypłaty trafiły do niemal 100 uprawnionych armatorów

Zakończyła się pierwsza runda wypłat w ramach Przejściowego Systemu Rekompensat Baltic Power – pierwszego tego typu mechanizmu w Polsce, skierowanego do rybaków prowadzących działalność połowową na obszarze budowy morskiej farmy wiatrowej ORLEN i Northland Power. Rekompensaty otrzymało niemal 100 armatorów jednostek rybackich.
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej i jedyny w trakcie prac instalacyjnych na morzu. W oczekiwaniu na pojawienie się przepisów regulujących relacje pomiędzy inwestorami morskich farm wiatrowych i rybakami firma stworzyła przejściowy mechanizm wsparcia. Rekompensuje on rybakom ograniczenia w działalności połowowej wynikające z prowadzenia od stycznia 2025 prac instalacyjnych na obszarze budowy morskiej farmy wiatrowej oraz przyłącza kablowego.
Rekompensaty, których wypłaty rozpoczęły się jeszcze przed rozpoczęciem prac na morzu są pierwszym takim rozwiązaniem w Polsce i obowiązują w okresie budowy farmy lub do momentu wprowadzenia krajowych regulacji w tym zakresie. Jeśli odpowiednie regulacje nie wejdą w życie do końca 2025 roku, Baltic Power uruchomi drugą rundę wypłat w ramach systemu przejściowego za 2026 rok.
O rekompensaty mogą ubiegać się polscy armatorzy, których jednostki operowały w latach 2018–2023 w kwadratach rybackich N7, N8, O7, O8 oraz O6 – czyli na obszarach, gdzie budowana jest infrastruktura farmy oraz w strefie buforowej (+500 m). Przejściowy system rekompensat Baltic Power skierowany jest do wszystkich armatorów, których jednostki prowadziły działalność połowową na obszarze planowanej farmy lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie – niezależnie od portu macierzystego. Oznacza to, że uprawnieni do wsparcia są także armatorzy m.in. z Helu, Darłowa i innych portów, o ile ich jednostki prowadziły połowy na wskazanych akwenach w latach 2018–2023. Kryterium decydującym jest udokumentowana aktywność połowowa, a nie lokalizacja portu macierzystego jednostki.
Wysokość rekompensat zależy od wielkości jednostki. Mechanizm systemu zakłada, że wysokość rekompensaty dla każdego z przedziałów wyznaczyły statki, które uzyskały najwyższe wyniki tym samym maksymalizując poziom wypłat dla wszystkich armatorów. System objął również tzw. „rok dorszowy” – czyli okres, w którym dozwolone były ostatnie komercyjne połowy tego gatunku. To efekt uwag, które rybacy zgłaszali w procesie konsultacji. Jednostki komercyjne otrzymują rekompensaty corocznie przez cały okres budowy farmy, w kwocie od 15 200 do 48 000 zł, w zależności od jej wielkości. Właścicielom jednostek turystycznych, prowadzącym działalność wędkarską, przyznano jednorazowe wsparcie.
Rekompensaty przyznane zostały na podstawie poprawnie złożonych wniosków – osobiście w punktach informacyjnych w Łebie, Ustce i Władysławowie lub w formie elektronicznej. Początkowo wnioski miały być przyjmowane w określonych okresach miesięcznych, ale inwestor zmienił ten system na rzecz naboru ciągłego. Dokładny termin składania wniosków za 2026 rok to najprawdopodobniej styczeń 2026, a w przypadku wejścia w życie odpowiednich przepisów Baltic Power dostosuje się do obowiązujących regulacji.
Baltic Power kontynuuje również dialog z branżą, organizując cykliczne spotkania z rybakami w Ustce, Łebie i Władysławowie, czyli portach, z których najwięcej jednostek operuje w kwadratach, gdzie budowana jest farma Baltic Power. Najbliższą seria rozmów z rybakami odbywa się w dniach 17-18 czerwca 2025.
Projekt Baltic Power realizowany jest zgodnie z harmonogramem – trwa instalacja monopali oraz elementów przejściowych, które połączą fundamenty z wieżami turbin. Równolegle projekt przygotowuje się do instalacji turbin wiatrowych, która rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Jeszcze w 2025 planowana jest instalacja na morzu morskich stacji elektroenergetycznych oraz kabli między turbinami oraz morskich kabli eksportowych. Planuje się, że farma rozpocznie produkcję energii w 2026 roku, kiedy to stanie się pierwszą operującą polską farmą wiatrową na Bałtyku. Docelowo instalacja złożona z 76 turbin o ~1,2 GW mocy pozwoli na pokrycie ok. 3% aktualnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Odpowiada to potrzebom na energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ

wtorek, 20 maja 2025
Baltic Power otwiera pierwszą w Polsce bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych
Baltic Power – wspólny projekt ORLEN i Northland Power - oficjalnie uruchomił pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych. Zlokalizowany w Łebie obiekt będzie wspierał morską farmę wiatrową Baltic Power przez cały okres jej eksploatacji, czyli około 30 lat. Już teraz odgrywa kluczową rolę w trwającej kampanii instalacyjnej na morzu.
WIĘCEJ

środa, 9 kwietnia 2025
Pierwsze elementy przejściowe na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowane
Projekt Baltic Power - wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power - potwierdził pierwsze udane instalacje pięciu elementów przejściowych, które połączą fundamenty i morskie turbiny wiatrowe na farmie. To pierwsza taka instalacja na polskich wodach Bałtyku.
WIĘCEJ

piątek, 21 marca 2025
Baltic Power z pierwszymi w Polsce certyfikacjami zgodności dla morskiej farmy wiatrowej
Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power uzyskała pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności projektu dla turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. To osiągnięcie nie tylko dla projektu, ale i całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dokumenty są wymagane przez polskie ustawodawstwo przy budowie i późniejszej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej i gwarantują zgodność z regulacjami i wymogami technicznymi.
WIĘCEJ