czwartek, 20 czerwca 2024
MOC BAŁTYKU – Baltic Power uruchamia nowy program wsparcia lokalnych inicjatyw Łebie
Za nami spotkanie informacyjne dotyczące programu "Moc Bałtyku", zainicjowanego przez spółkę Baltic Power, inwestora realizującego projekt budowy pierwszej polskiej, morskiej farmy wiatrowej. 19 czerwca w Łebie przedstawiciele organizacji pozarządowych i społecznych, działających w mieście i na rzecz mieszkańców mogli poznać szczegóły inicjatywy.
Program jest elementem działań dobrosąsiedzkich prowadzonych na terenie, na którym inwestor rozwija swoją działalność, budując bazę serwisową do obsługi morskich farm wiatrowych. Zakłada wsparcie finansowe i merytoryczne inicjatyw, zgłaszanych przez mieszkańców i organizacje pozarządowe z Łeby. Przedstawiciele społeczności lokalnej mogą liczyć na finansowanie projektów, które przyniosą korzyści społeczne, edukacyjne, kulturalne oraz ekologiczne.
Jednym z celów inicjatywy jest wzmacnianie lokalnych więzi, tworzenie przestrzeni integracji mieszkanek i mieszkańców oraz wsparcie przedsięwzięć, które są ważne w życiu lokalnej wspólnoty. Ze środków wyasygnowanych na realizację programu, granty będą mogły uzyskać również projekty ekologiczne, mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Wyniki naboru w pierwszej edycji programu zostaną ogłoszone jesienią 2024 r. Łączny budżet inicjatywy w 2024 r wynosi 150 000,00 zł. Program kierowany jest przede wszystkim do fundacji, stowarzyszeń, jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Łeba oraz podmiotów działających na rzecz dobra publicznego.
Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
poniedziałek, 23 grudnia 2024
Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power
Zgodnie z założeniami Przejściowego Systemu Rekompensat wypłacone zostały pierwsze w Polsce rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. System rekompensat obowiązuje przez okres budowy farmy na morzu, do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie.
WIĘCEJ
piątek, 20 grudnia 2024
Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"
Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.
WIĘCEJ
poniedziałek, 9 grudnia 2024
W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.
WIĘCEJ
wtorek, 26 listopada 2024
Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie
Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.
WIĘCEJ