czwartek, 20 czerwca 2024

MOC BAŁTYKU – Baltic Power uruchamia nowy program wsparcia lokalnych inicjatyw Łebie

MOC BAŁTYKU – Baltic Power uruchamia nowy program  wsparcia lokalnych inicjatyw Łebie

Za nami spotkanie informacyjne dotyczące programu "Moc Bałtyku", zainicjowanego przez spółkę Baltic Power, inwestora realizującego projekt budowy pierwszej polskiej, morskiej farmy wiatrowej. 19 czerwca w Łebie przedstawiciele organizacji pozarządowych i społecznych, działających w mieście i na rzecz mieszkańców mogli poznać szczegóły inicjatywy.

Program jest elementem działań dobrosąsiedzkich prowadzonych na terenie, na którym inwestor rozwija swoją działalność, budując bazę serwisową do obsługi morskich farm wiatrowych.  Zakłada wsparcie finansowe i merytoryczne inicjatyw, zgłaszanych przez mieszkańców i organizacje pozarządowe z Łeby. Przedstawiciele społeczności lokalnej mogą liczyć na finansowanie projektów, które przyniosą korzyści społeczne, edukacyjne, kulturalne oraz ekologiczne.

Jednym z celów inicjatywy jest wzmacnianie lokalnych więzi, tworzenie przestrzeni integracji mieszkanek i mieszkańców oraz wsparcie przedsięwzięć, które są ważne w życiu lokalnej wspólnoty. Ze środków wyasygnowanych na realizację programu, granty będą mogły uzyskać również projekty ekologiczne, mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Wyniki naboru w pierwszej edycji programu zostaną ogłoszone jesienią 2024 r. Łączny budżet inicjatywy w 2024 r wynosi 150 000,00 zł. Program kierowany jest przede wszystkim do fundacji, stowarzyszeń, jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Łeba oraz podmiotów działających na rzecz dobra publicznego.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 29 sierpnia 2024

Startuje nabór wniosków w ramach pilotażowej edycji programu Moc Bałtyku

Moc Bałtyku to program grantowy kierowany do mieszkańców i organizacji pozarządowych z Łeby. Jego inicjatorem jest Baltic Power. Wnioski można składać na stronie mocbaltyku.pl do 30 września 2024, a ich ocena nastąpi w październiku.


WIĘCEJ
news

czwartek, 25 lipca 2024

Na Pomorzu powstają kluczowe elementy farmy Baltic Power

W ramach ostatnich przygotowań do prac instalacyjnych na morzu, planowanych na koniec tego roku, produkowane są kluczowe komponenty inwestycji Baltic Power. Na Pomorzu powstają stacje elektroenergetyczne, które pozwolą odebrać energię z turbin i przesłać ją na ląd. Ważne elementy inwestycji powstają również w fabrykach zlokalizowanych między innymi w Szczecinie, Kluczborku i Żarach.


WIĘCEJ
news

piątek, 10 maja 2024

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.


WIĘCEJ