środa, 5 lutego 2025

Konstrukcje morskich stacji elektroenergetycznych Baltic Power opuściły port w Gdyni. Wypłynęły na wyposażenie

Konstrukcje morskich stacji elektroenergetycznych Baltic Power opuściły port w Gdyni. Wypłynęły na wyposażenie
morskie stacje elektroenergetyczne Baltic Power opuszczają Gdynię

Wyprodukowane w stoczniach w Gdyni i Gdańsku konstrukcje stalowe dwóch morskich stacji elektroenergetycznych farmy Baltic Power są już gotowe i można rozpocząć etap ich wyposażania. Stacje wypłynęły do portu w Aalborgu (Dania). Jesienią zostaną zainstalowane na Bałtyku. 

Morskie stacje elektroenergetyczne to kluczowy element infrastruktury farmy Baltic Power. Stacje będą odbierać energie wytwarzaną przez 76 turbin o mocy 15 MW każda i przesyłać je do infrastruktury na lądzie. Morskie stacje składają się z dwóch głównych elementów: fundamentu i postawionej na nim, właściwej konstrukcji, czyli tzw. topside. Pojedynczy w pełni wyposażony topside będzie ważył około 2500 ton.

W stoczniach w Gdyni i w Gdańsku powstały ich konstrukcje stalowe, tzw. house. Za ich produkcję odpowiadała Grupa Przemysłowa Baltic. Konstrukcje o wymiarach 20 x 30 x 40 metrów swoimi gabarytami będą przypominały 4-5 piętrowe, bloki mieszkalne. Każda ze stacji, pomimo swoich rozmiarów i wagi jest budowana i wyposażona na lądzie, a następnie instalowana w całości na morzu.

Gotowe konstrukcje zostały za pomocą  platform SPMT przetransportowane na barkę, skąd płyną do Aalborga w celu ich wyposażenia. Na poszczególnych poziomach stacji  zainstalowany zostanie niezbędny sprzęt jak główne transformatory, rozdzielnice wysokich napięć, rozdzielnice potrzeb własnych, systemy sterowania i nadzoru oraz szereg urządzeń pomocniczych umożliwiających bezpieczną obsługę i funkcjonowanie stacji na morzu.  Za ten etap prac odpowiada firma SEMCO.

Jesienią stacje wrócą na Bałtyk i na wysokości gminy Choczewo, 23 kilometry od linii brzegowej, zostaną zainstalowane wraz z elementami przejściowymi na monopalowych fundamentach, a następnie połączone za pomocą podmorskich kabli  z turbinami oraz kabli eksportowych ze stacją lądową.

Budowa morskich stacji elektroenergetycznych to jeden z kluczowych pakietów farmy Baltic Power, za którego budowę odpowiadały polskie firmy. W całym cyklu życia farmy, tj. od fazy rozwoju projektu aż do końca jej ok. 30-letniej eksploatacji udział polskich firm wyniesie minimum 21%. Poza morskimi stacjami w Polsce wytwarzane są także m.in. elementy fundamentów i kable.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie ORLEN oraz Northland Power, to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny, który osiągnął fazę budowy. W 2023 roku projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Od 2023 roku trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a na początku 2025 wystartowały prace instalacyjne na morzu. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 roku, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Inwestycja ta pozwoli pokryć ok. 3% krajowego zapotrzebowania na energię (odpowiada to potrzebom ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych). Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 16 stycznia 2025

Zmiany w Zarządzie Baltic Power

Spółka Baltic Power informuje o powołaniu do Zarządu Kamila Kobylińskiego jako Członka Zarządu. Zastępuje na tym stanowisku Jarosława Brodę opuszczającego spółkę.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 23 grudnia 2024

Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power

Zgodnie z założeniami Przejściowego Systemu Rekompensat wypłacone zostały pierwsze w Polsce rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. System rekompensat obowiązuje przez okres budowy farmy na morzu, do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie.


WIĘCEJ
news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ