środa, 8 czerwca 2022
Forum Baltic Power 2022 - spotkanie z interesariuszami projektu

Ponad 60 przedstawicieli z 30 instytucji, które są lub będą zaangażowane w procesy administracyjne, związane z przygotowaniem i realizacją morskiej farmy wiatrowej wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym 7 czerwca w Gdańsku. Wydarzenie skierowane było do interesariuszy z sektora administracji publicznej, samorządowej oraz instytucji zaangażowanych w procesy pozyskiwania kluczowych zgód, pozwoleń i decyzji administracyjnych.
Baltic Power to obecnie najdynamiczniej rozwijany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. W związku z jego zaawansowaniem przedstawiciele spółki systematycznie spotykają się z kolejnymi grupami interesariuszy, które są bezpośrednio zaangażowane w procesy przygotowania inwestycji do realizacji.
Wydarzenie otworzyła prelekcja na temat transformacji energetycznej, jakiej jesteśmy świadkami w Polsce i roli sektora offshore wind w tym procesie. Uzupełnieniem była prezentacja dotycząca potencjału rozwoju sektora offshore wind i aktualnego stanu przygotowań projektu Baltic Power. Podczas spotkania przedstawiciele ministerstw, urzędów i służb morskich, jednostek samorządowych oraz najważniejszych instytucji publicznych mieli okazję zapoznać się w szczegółach z procesami administracyjnymi projektu oraz wynikającymi z tego wyzwaniami proceduralnymi i regulacyjnymi. Całość zamknęły aktualne informacje na temat portów serwisowych oraz potencjału łańcucha dostaw projektu na poziomie Polski i regionów Pomorza i Pomorza Zachodniego.
Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. Inwestycja o mocy do 1,2 GW, której budowa zaplanowana jest na lata 2024-2025 docelowo zasili czystą energią nawet milion gospodarstw domowych w Polsce.
ZOBACZ RÓWNIEŻ

środa, 9 kwietnia 2025
Pierwsze elementy przejściowe na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowane
Projekt Baltic Power - wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power - potwierdził pierwsze udane instalacje pięciu elementów przejściowych, które połączą fundamenty i morskie turbiny wiatrowe na farmie. To pierwsza taka instalacja na polskich wodach Bałtyku.
WIĘCEJ

piątek, 21 marca 2025
Baltic Power z pierwszymi w Polsce certyfikacjami zgodności dla morskiej farmy wiatrowej
Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power uzyskała pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności projektu dla turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. To osiągnięcie nie tylko dla projektu, ale i całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dokumenty są wymagane przez polskie ustawodawstwo przy budowie i późniejszej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej i gwarantują zgodność z regulacjami i wymogami technicznymi.
WIĘCEJ

czwartek, 6 lutego 2025
Pierwsze fundamenty na morskiej farmie Baltic Power zainstalowane
Zgodnie z planem w styczniu rozpoczęto budowę morskiej części pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power. Na farmie z sukcesem zainstalowano pierwsze monopale, czyli główne elementy fundamentów. Docelowo na morzu powstanie 78 fundamentów dla turbin i morskich stacji elektroenergetycznych, a w dalszej kolejności zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe, stacje i łączące je kable podmorskie. To pierwsze takie operacje na polskich wodach Bałtyku.
WIĘCEJ

środa, 5 lutego 2025
Wyprodukowane w stoczniach w Gdyni i Gdańsku konstrukcje stalowe dwóch morskich stacji elektroenergetycznych farmy Baltic Power są już gotowe i można rozpocząć etap ich wyposażania. Stacje wypłynęły do portu w Aalborgu (Dania). Jesienią zostaną zainstalowane na Bałtyku.
WIĘCEJ