piątek, 8 listopada 2024

Do Portu w Gdyni dotarł pływający dźwig, który na początku 2025 rozpocznie budowę morskiej farmy Baltic Power

Do Portu w Gdyni dotarł pływający dźwig, który na początku 2025 rozpocznie budowę morskiej farmy Baltic Power
Svanen wpływa do Portu w Gdyni. Obsłuży instalację morskich fundamentów dla Baltic Power

Do Portu w Gdyni zawinął unikalny w skali świata statek – Svanen – specjalistyczny pływający dźwig z floty Van Oord przeznaczony do instalacji fundamentów morskich farm wiatrowych. To ta jednostka na początku 2025 rozpocznie pierwszą w historii w polskiej części Morza Bałtyckiego budowę morskiej farmy wiatrowej – Baltic Power. To wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, którego budowa zakończy się w 2026.

Przypłynięcie do portu w Gdyni pierwszej jednostki instalacyjnej z floty Van Oord jest elementem szerokiej kampanii mobilizacyjnej przed rozpoczęciem prac na morskim odcinku budowy Baltic Power. Svanen będzie odpowiadać za instalację monopali, czyli głównego elementu fundamentów dla 76 turbin o mocy 15 MW oraz 2 morskich stacji elektroenergetycznych. Na monopale zostaną nałożone tzw. elementy przejściowe łączące je z konstrukcjami turbin i stacji odbiorczych. Monopale, jakie posłużą do budowy farmy Baltic Power mają do 100 m długości, średnicę ok. 9 m i masę do 1700 ton. Transport takich komponentów, z uwagi na ich rozmiar, możliwy jest tylko drogą morską. Posłużą do tego specjalne holowniki, które dostarczą konstrukcje na obszar farmy z portu przeładunkowego. Baltic Power, jako pierwszy tego typu projekt w Polsce, w oczekiwaniu na dostępność polskich portów i terminali instalacyjnych morskich farm wiatrowych będzie korzystał z już dostępnej tego typu infrastruktury portowej w basenie Morza Bałtyckiego.

Svanen rozpoczął służbę w 1991 roku, od 2005 roku obsługuje projekty offshore i był kilkukrotnie modernizowany wraz ze zwiększaniem rozmiarów turbin morskich farm wiatrowych. To prawdziwy weteran w branży - z jego pokładu zainstalowano ponad 700 monopali w całej Europie. Dzięki modernizacji przeprowadzonej w 2023 roku rozmiar dźwigu został zwiększony ze 120 do 125 metrów, a udźwig z 3000 do 4500 ton. Takie modyfikacje były niezbędne do tego, aby jednostka mogła instalować komponenty potrzebne przy stawianiu fundamentów dla turbin 15MW. Baltic Power będzie pierwszym projektem obsługiwanym przez statek po jego remoncie i jednym z pierwszych na świecie, na który trafią duże turbiny o mocy 15MW.

Kontraktacja specjalistycznych statków instalacyjnych jest dużym wyzwaniem dla deweloperów morskich farm wiatrowych. W Europie dostępnych jest niewiele takich jednostek, a ponadto na Bałtyku wyzwaniem jest sam transfer floty przez Cieśniny Duńskie. Tego typu statki są rezerwowane u armatorów z kilkuletnim wyprzedzeniem na ściśle określony czas.  

Morska farma wiatrowa Baltic Power, realizowany przez ORLEN i Northland Power, to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny w fazie budowy. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i planowana farma w 2026 roku włączy do krajowego systemu energetycznego ok. 1,2 GW mocy. Baltic Power pokryje ok. 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o ok. 2,8 miliona ton rocznie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 23 grudnia 2024

Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power

Zgodnie z założeniami Przejściowego Systemu Rekompensat wypłacone zostały pierwsze w Polsce rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. System rekompensat obowiązuje przez okres budowy farmy na morzu, do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie.


WIĘCEJ
news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji. Budowa przenosi się na morze już w styczniu 2025

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.


WIĘCEJ
news

wtorek, 26 listopada 2024

Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie

Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.


WIĘCEJ