czwartek, 14 stycznia 2021

BALTIC POWER Z UMOWĄ PRZYŁĄCZENIOWĄ DLA MORSKIEJ FARMY WIATROWEJ

BALTIC POWER Z UMOWĄ PRZYŁĄCZENIOWĄ DLA MORSKIEJ FARMY WIATROWEJ

Spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego.

- W ciągu najbliższych lat chcemy rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili nawet milion gospodarstw domowych. To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań  – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Grupa ORLEN prowadzi prace przygotowawcze do realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW. Inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku.

Jednym z filarów ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku strategii ORLEN2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Na ten cel - w tym na morską energetykę wiatrową - do końca dekady Koncern przeznaczy 47 mld zł.

Grupa ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku koncern o 20% zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz CO2/MWh o 33% z produkcji energii elektrycznej. Będący w zaawansowanej fazie przygotowania projekt budowy morskiej farmy wiatrowej jest jedną z kluczowych inwestycji dla realizacji tych celów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 23 grudnia 2024

Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power

Zgodnie z założeniami Przejściowego Systemu Rekompensat wypłacone zostały pierwsze w Polsce rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. System rekompensat obowiązuje przez okres budowy farmy na morzu, do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie.


WIĘCEJ
news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji. Budowa przenosi się na morze już w styczniu 2025

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.


WIĘCEJ
news

wtorek, 26 listopada 2024

Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie

Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.


WIĘCEJ