piątek, 21 marca 2025

Baltic Power z pierwszymi w Polsce certyfikacjami zgodności dla morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power z pierwszymi w Polsce certyfikacjami zgodności dla morskiej farmy wiatrowej
Konstrukcja stalowa morskiej stacji elektroenergetycznej Baltic Power

Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power uzyskała pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności projektu dla turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. To osiągnięcie nie tylko dla projektu, ale i całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dokumenty są wymagane przez polskie ustawodawstwo przy budowie i późniejszej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej i gwarantują zgodność z regulacjami i wymogami technicznymi.

Na podstawie przepisów Ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz Ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych inwestorzy są zobowiązani do dostarczenia certyfikatów potwierdzających zgodność projektu budowlanego z normami krajowego prawa oraz normami technicznymi dla morskiej farmy i towarzyszącej jej infrastruktury. Celem certyfikacji projektu jest ograniczenie ryzyka projektowego na jego różnych etapach. Certyfikaty dostarczają interesariuszom dowodów na to, że farma wiatrowa została zaprojektowana, zbudowana i działa bezpiecznie, zgodnie wytycznymi regulatora. Bez nich farma nie może rozpocząć eksploatacji.

Budowa morskiej farmy obejmuje nie tylko widoczne gołym okiem prace budowlane na morzu, ale również prace administracyjne. Uzyskana certyfikacja zgodności projektowej dla pakietów turbin i morskich stacji jest efektem wielomiesięcznych prac obszarów inżynieryjnego oraz zgód i pozwoleń Baltic Power. To osiągnięcie ma wymiar nie tylko czysto administracyjny - jesteśmy pierwszym projektem morskich farm wiatrowych w Polsce, któremu udało się uzyskać takie certyfikaty przecierając szlak dla kolejnych inwestycji – mówi Jens Poulsen, Dyrektor Projektu i Członek Zarządu Baltic Power.

Wydane przez DNV - niezależną organizację certyfikującą autoryzowaną przez polskie Ministerstwo Infrastruktury certyfikaty zgodności projektowej gwarantują, że projekty konstrukcyjne turbin wiatrowych i morskich stacji elektroenergetycznych są zgodne z międzynarodowymi kodeksami i normami oraz są odpowiednie do pracy w lokalnych warunkach przez cały okres eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Certyfikaty wydano przed rozpoczęciem prac instalacyjnych na morzu obejmujących instalacje monopali fundamentów.

Kontynuujemy współpracę z DNV przy ocenie zgodności projektu w fazie budowy, podczas której DNV będzie towarzyszyć produkcji, instalacji i rozruchowi morskiej farmy wiatrowej, by zweryfikować, czy prace są prowadzone zgodnie z wymogami prawa. Dowody zgodności zostaną udokumentowane w certyfikacie dopuszczenia do eksploatacji, którego spodziewamy się w 2026 r. oraz w całościowym certyfikacie projektu po zakończeniu etapu budowy morskiej farmy wiatrowej - mówi Bennet Moeller, Kierownik pakietu Engineering Design w Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i pierwszy, który osiągnął fazę budowy. W 2023 roku projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Od 2023 roku trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a w styczniu 2025 roku wystartowały prace instalacyjne na morzu. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 roku, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh czystej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu z produkcją ze źródeł konwencjonalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 6 lutego 2025

Pierwsze fundamenty na morskiej farmie Baltic Power zainstalowane

Zgodnie z planem w styczniu rozpoczęto budowę morskiej części pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power. Na farmie z sukcesem zainstalowano pierwsze monopale, czyli główne elementy fundamentów. Docelowo na morzu powstanie 78 fundamentów dla turbin i morskich stacji elektroenergetycznych, a w dalszej kolejności zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe, stacje i łączące je kable podmorskie. To pierwsze takie operacje na polskich wodach Bałtyku.


WIĘCEJ
news

środa, 5 lutego 2025

Konstrukcje morskich stacji elektroenergetycznych Baltic Power opuściły port w Gdyni. Wypłynęły na wyposażenie

Wyprodukowane w stoczniach w Gdyni i Gdańsku konstrukcje stalowe dwóch morskich stacji elektroenergetycznych farmy Baltic Power są już gotowe i można rozpocząć etap ich wyposażania. Stacje wypłynęły do portu w Aalborgu (Dania). Jesienią zostaną zainstalowane na Bałtyku.


WIĘCEJ
news

czwartek, 16 stycznia 2025

Zmiany w Zarządzie Baltic Power

Spółka Baltic Power informuje o powołaniu do Zarządu Kamila Kobylińskiego jako Członka Zarządu. Zastępuje na tym stanowisku Jarosława Brodę opuszczającego spółkę.


WIĘCEJ