piątek, 23 lutego 2024

Baltic Power z nagrodą dla najlepszej w Europie transakcji finansowej roku 2023

Baltic Power z nagrodą dla najlepszej w Europie transakcji finansowej roku 2023

Baltic Power wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, został uznany i uhonorowany prestiżową nagrodą za najlepszą europejską transakcję finansową roku 2023. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla znaczenie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii w regionie. Statuetkę podczas gali w Londynie odebrali przedstawiciele zarządu Baltic Power – Jarosław Broda i Jens Poulsen.

Nagroda PFI (Project Finance International) jest uznawana za jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie finansowania projektów na świecie. Przyznawana przez renomowane instytucje finansowe, wyróżnia projekty charakteryzujące się innowacyjnością, złożonością finansową oraz znaczącym wpływem na rozwój sektora, w którym są realizowane. Prestiż nagrody wynika z jej globalnego zasięgu oraz rygorystycznego procesu selekcji, co sprawia, że jest ona jednym z najważniejszych na rynku dowodów uznania dla jej laureatów. Jak wskazano w uzasadnieniu dla przyznania nagrody projektowi Baltic Power: „Orlen i Northland Power byli jedynymi inwestorami morskich farm wiatrowych w Polsce, którzy zamknęli finansowanie inwestycji zgodnie z harmonogramem.”

Fakt, że jako pierwsi i jedyni w Polsce osiągnęliśmy kamienie milowe projektu, czyli Financial Close i Finalną Decyzję Inwestycyjną, jest historycznym moment nie tylko dla naszej spółki, ale dla całego polskiego sektora energetyki. Uzyskanie finansowania na poziomie około 4,4 mld euro od 25 międzynarodowych instytucji finansowych świadczy o zaufaniu do solidności naszego modelu biznesowego oraz poziomu przygotowania naszego projektu do relizacji - wyjaśnia Jarosław Broda, Prezes Zarządu Baltic Power.

Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie ok. 4,05 mld euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową. Projekt będzie finansowany w formule Project Finance – we wrześniu udziałowcy Baltic Power podpisali w tej sprawie umowy kredytowe na łączną kwotę ok. 4,4 mld euro z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jest to największe finansowanie pozyskane na realizację pojedynczej inwestycji w historii Polski a zarazem jedna z największych transakcji tego typu w obszarze offshore wind w Europie.

Spłata kredytu oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt. Finansowanie inwestycji będzie realizowane w formule Project Finance, co jest szczególnie korzystne dla inwestycji wymagających znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności. Konsorcjum 25 instytucji finansowych, które zdecydowały się wesprzeć projekt to polskie i międzynarodowe banki komercyjne, agencje kredytów ekspertowych (ECA) i instytucje multilateralne w tym m.in.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Euler Hermes, Export and Investment Fund of Denmark i Export Development Canada. Finansowanie projektu stanowi 80% przewidywanych łącznych kosztów kapitałowych. Pozostały kapitał zostanie wniesiony przez partnerów projektu.

Dzięki stabilnym fundamentom finansowym i międzynarodowemu doświadczeniu jesteśmy najlepszym dowodem na to, jak skutecznie realizować wielkoskalowe projekty w obszarze offshore wind, które są jednym z filarów trwającej w Polsce transformacji energetycznej. Naszym celem, który konsekwentnie realizujemy jest dostarczenie czystej energii dla ponad 1,5 mln gospodarstw domowych już w 2026 roku – podkreślił Jens Poulsem, Członek Zarządu Baltic Power.

Baltic Power to projekt o kluczowym znaczeniu dla strategicznych kierunków rozwoju udziałowców projektu Northland Power, który rozwija swoje międzynarodowe aktywa oraz Grupy ORLEN, której strategia zakłada osiągnięcie 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii do 2030 roku. Farma, która powstanie około 23 km od brzegu w okolicach Łeby i Choczewa, będzie składała się z 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Projekt przyczyni się do znaczącej redukcji emisji CO2, promując zrównoważony rozwój i transformację energetyczną w Polsce. Docelowo farma Baltic Power będzie w stanie zapewnić 3% zapotrzebowania na energię krajowego systemu elektroenergetycznego.

Projekt Baltic Power stanowi nie tylko przełom w polskim sektorze energetyki odnawialnej, ale również znacząco przyczynia się do globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jest pierwszym na świecie projektem offshore wind, który do produkcji wież turbin wykorzysta niskoemisyjną stal. Nagroda w kategorii Deal of The Year Project Finance International podkreśla jego wyjątkowość i potwierdza, że Polska może być liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii na arenie międzynarodowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 20 czerwca 2024

MOC BAŁTYKU – Baltic Power uruchamia nowy program wsparcia lokalnych inicjatyw Łebie

Za nami spotkanie informacyjne dotyczące programu "Moc Bałtyku", zainicjowanego przez spółkę Baltic Power, inwestora realizującego projekt budowy pierwszej polskiej, morskiej farmy wiatrowej. 19 czerwca w Łebie przedstawiciele organizacji pozarządowych i społecznych, działających w mieście i na rzecz mieszkańców mogli poznać szczegóły inicjatywy.


WIĘCEJ
news

piątek, 10 maja 2024

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.


WIĘCEJ
news

środa, 28 lutego 2024

Podsumowano realizację programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”

Na początku grudnia odsłonięto wystawę podsumowującą realizację inicjatyw finansowych w ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”. W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie zaprezentowano rezultaty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków wyasygnowanych przez inwestorów, zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku


WIĘCEJ