poniedziałek, 20 listopada 2023

Baltic Power wspiera przychodnię medyczną w Łebie

Baltic Power wspiera przychodnię medyczną w Łebie

Spółka Baltic Power przekazała 150 tysięcy złotych nowo otwartej placówce medycznej w Łebie. Środki pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu i niezbędnego wyposażenia medycznego. To kolejna inicjatywa uruchomiona z myślą o lokalnych społecznościach na Pomorzu.

Wsparcie lokalnych społeczności jest ważnym elementem działalności spółki Baltic Power, powołanej przez ORLEN i Nortland Power do realizacji budowy pierwszej farmy wiatrowej na Pomorzu.

– „Wsparcie, jakiego spółka Baltic Power udzieliła na potrzeby wyposażenia nowego punktu medycznego świadczy o tym, że firma dostrzega realne potrzeby mieszkańców. Dzięki tym środkom możemy stale podnosić poziom opieki zdrowotnej w regionie. Jestem przekonany, że wsparcie ze strony Baltic Power przełoży się na wysoką jakość opieki zdrowotnej dla mieszkańców” – podkreśla Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Jednym z priorytetów polityki zdrowotnej regionu, zgodnym z potrzebami zgłaszanymi przez mieszkańców i samorządy, jest rozwój oferty medycznej na terenie powiatu lęborskiego. Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, zabiegowych i punktu szczepień. Placówka zyska nowe aparaty EKG, ostoskopy, aparaty pomiaru RR a także urządzenia i narzędzia zabiegowe.

– „W 2024 roku w porcie w Łebie ruszy budowa bazy serwisowej, która będzie punktem stałej obsługi pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce – Baltic Power. Jako odpowiedzialny sąsiad, który zagości w Łebskim porcie na kolejne 25 lat chcemy wspierać inicjatywy, które najlepiej posłużą całej lokalnej społeczności. Wsparcie dla nowego punku medycznego to przykład realizacji takich planów. Liczymy, że dzięki temu dofinansowaniu mieszkańcy Łeby będą mogli korzystać z jeszcze lepszej jakości usług ochrony zdrowia” – zaznacza Jarosław Broda, prezes zarządu Baltic Power.

Inicjatywa dofinansowania zakupu sprzętu i niezbędnego wyposażenia medycznego wpisuje się szereg przedsięwzięć realizowanych przez Baltic Power i udziałowców spółki w regionie.  

– „Baltic Power to projekt, który od początku realizowany jest w sposób odpowiedzialny. Swoje działania planujemy i realizujemy tak, aby uwzględniały potrzeby lokalnych społeczności, w sąsiedztwie których przez kolejne lata będzie pracowała nasza farma. Dzięki bliskiej współpracy z samorządami i mieszkańcami możemy wsłuchiwać się w ich potrzeby a także zapewniać odpowiednie wsparcie. Od lat realizujemy politykę uwzględniającą dbałość o zdrowie i rozwój dobrosąsiedzkich relacji lokalnych społeczności a także przykładającą szczególną wagę do dbałości o środowisko naturalne” – podkreśla Jens Poulsen, Dyrektor Projektu, Członek Zarządu Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. Posiada umowy na wszystkie kluczowe komponenty, w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Jako pierwszy projekt w Polsce uzyskał wymagane pozwolenia na budowę. W maju 2023 rozpoczęła się budowa lądowej infrastruktury w Gminie Choczewo. We wrześniu 2023 projekt uzyskał finansowanie, w październiku ogłoszono zakończenie fazy przygotowań i rozpoczęcie budowy inwestycji.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy ORLEN dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie w odległości około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma Baltic Power rozpocznie produkcję energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 23 lutego 2024

Baltic Power z nagrodą dla najlepszej w Europie transakcji finansowej roku 2023

Baltic Power wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, został uznany i uhonorowany prestiżową nagrodą za najlepszą europejską transakcję finansową roku 2023. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla znaczenie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii w regionie. Statuetkę podczas gali w Londynie odebrali przedstawiciele zarządu Baltic Power – Jarosław Broda i Jens Poulsen.


WIĘCEJ
news

piątek, 26 stycznia 2024

Ruszyła budowa bazy serwisowej morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.


WIĘCEJ
news

wtorek, 16 stycznia 2024

Baltic Power pierwszą na świecie morską farmą wiatrową wykorzystującą niskoemisyjną stal

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną. Zastosowanie tego materiału pozwoli na ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia turbiny o 10 proc. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.


WIĘCEJ