poniedziałek, 20 listopada 2023

Baltic Power wspiera przychodnię medyczną w Łebie

Baltic Power wspiera przychodnię medyczną w Łebie

Spółka Baltic Power przekazała 150 tysięcy złotych nowo otwartej placówce medycznej w Łebie. Środki pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu i niezbędnego wyposażenia medycznego. To kolejna inicjatywa uruchomiona z myślą o lokalnych społecznościach na Pomorzu.

Wsparcie lokalnych społeczności jest ważnym elementem działalności spółki Baltic Power, powołanej przez ORLEN i Nortland Power do realizacji budowy pierwszej farmy wiatrowej na Pomorzu.

– „Wsparcie, jakiego spółka Baltic Power udzieliła na potrzeby wyposażenia nowego punktu medycznego świadczy o tym, że firma dostrzega realne potrzeby mieszkańców. Dzięki tym środkom możemy stale podnosić poziom opieki zdrowotnej w regionie. Jestem przekonany, że wsparcie ze strony Baltic Power przełoży się na wysoką jakość opieki zdrowotnej dla mieszkańców” – podkreśla Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Jednym z priorytetów polityki zdrowotnej regionu, zgodnym z potrzebami zgłaszanymi przez mieszkańców i samorządy, jest rozwój oferty medycznej na terenie powiatu lęborskiego. Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, zabiegowych i punktu szczepień. Placówka zyska nowe aparaty EKG, ostoskopy, aparaty pomiaru RR a także urządzenia i narzędzia zabiegowe.

– „W 2024 roku w porcie w Łebie ruszy budowa bazy serwisowej, która będzie punktem stałej obsługi pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce – Baltic Power. Jako odpowiedzialny sąsiad, który zagości w Łebskim porcie na kolejne 25 lat chcemy wspierać inicjatywy, które najlepiej posłużą całej lokalnej społeczności. Wsparcie dla nowego punku medycznego to przykład realizacji takich planów. Liczymy, że dzięki temu dofinansowaniu mieszkańcy Łeby będą mogli korzystać z jeszcze lepszej jakości usług ochrony zdrowia” – zaznacza Jarosław Broda, prezes zarządu Baltic Power.

Inicjatywa dofinansowania zakupu sprzętu i niezbędnego wyposażenia medycznego wpisuje się szereg przedsięwzięć realizowanych przez Baltic Power i udziałowców spółki w regionie.  

– „Baltic Power to projekt, który od początku realizowany jest w sposób odpowiedzialny. Swoje działania planujemy i realizujemy tak, aby uwzględniały potrzeby lokalnych społeczności, w sąsiedztwie których przez kolejne lata będzie pracowała nasza farma. Dzięki bliskiej współpracy z samorządami i mieszkańcami możemy wsłuchiwać się w ich potrzeby a także zapewniać odpowiednie wsparcie. Od lat realizujemy politykę uwzględniającą dbałość o zdrowie i rozwój dobrosąsiedzkich relacji lokalnych społeczności a także przykładającą szczególną wagę do dbałości o środowisko naturalne” – podkreśla Jens Poulsen, Dyrektor Projektu, Członek Zarządu Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. Posiada umowy na wszystkie kluczowe komponenty, w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Jako pierwszy projekt w Polsce uzyskał wymagane pozwolenia na budowę. W maju 2023 rozpoczęła się budowa lądowej infrastruktury w Gminie Choczewo. We wrześniu 2023 projekt uzyskał finansowanie, w październiku ogłoszono zakończenie fazy przygotowań i rozpoczęcie budowy inwestycji.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy ORLEN dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie w odległości około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma Baltic Power rozpocznie produkcję energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 20 grudnia 2024

Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"

Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji. Budowa przenosi się na morze już w styczniu 2025

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.


WIĘCEJ
news

wtorek, 26 listopada 2024

Relacja: spotkania i punkty informacyjne dla rybaków w Ustce, Łebie i Władysławowie

Aktualny status prac na budowie Baltic Power, prezentacja zasad uruchomionego naboru wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat oraz punkty informacyjne dla osób składających wnioski to główne tematy kolejnego cyklu konsultacji ze społecznością rybacką.


WIĘCEJ
news

piątek, 15 listopada 2024

Baltic Power uruchamia nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków

Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, rozpoczęła przyjmowanie wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat skierowanego do rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze planowanej farmy wiatrowej. Rozwiązanie to ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przepisów regulujących zasady i zakres wypłaty rekompensat między sektorem morskiej energetyki wiatrowej a rybackim. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od wielkości jednostki, a jej wartość wyniesie od 15.200 do 48.700 tysięcy zł rocznie.


WIĘCEJ