poniedziałek, 7 lipca 2025

BALTIC POWER ROZPOCZYNA INSTALACJĘ MORSKICH TURBIN WIATROWYCH DLA PIERWSZEJ MORSKIEJ FARMY WIATROWEJ W POLSCE

BALTIC POWER ROZPOCZYNA INSTALACJĘ MORSKICH TURBIN WIATROWYCH DLA PIERWSZEJ MORSKIEJ FARMY WIATROWEJ W POLSCE
Pierwsza turbina wiatrowa o mocy 15MW zainstalowana na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power

Projekt Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i Northland Power, potwierdził pierwszą udaną instalację morskiej turbiny wiatrowej o mocy 15 MW. Łącznie 76 takich turbin zostanie zainstalowanych na pierwszej morskiej farmie wiatrowej w Polsce, która pokryje nawet 3% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Oddanie farmy do użytku jest planowane w 2026 roku. 

Na ten dzień czekała cała branża morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Pierwsza udana instalacja morskiej turbiny wiatrowej dla farmy wiatrowej Baltic Power stała się faktem. Łącznie 76 takich turbin zapewni zrównoważoną energię dla ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w całej Polsce. Jest to wymagająca i trudna operacja, ale przyniesie znaczący impuls dla transformacji energetycznej kraju. Warto dodać, że część gondoli do naszych turbin jest budowanych w nowej fabryce VESTAS w Szczecinie. To kolejne kluczowe elementy naszej farmy produkowane lokalnie, po konstrukcjach morskich stacji elektroenergetycznych, kablach lądowych czy elementach fundamentów - mówi Grzegorz Szabliński, Prezes Zarządu Baltic Power. 

Baltic Power jest dopiero drugą morską farmą wiatrową w Europie, która zainstaluje turbiny o mocy 15 MW, jedne z największych dostępnych na świecie. Turbiny V236-15, produkowane przez  duńską firmę Vestas. Łopaty mierzą ~115 m i osiągają ponad 43,7 tys. m2 powierzchni obrotu (to równowartość ponad 6 boisk piłkarskich). Wysokość wież przekracza 120 m, a całkowita wysokość turbiny wraz z fundamentami - 260 metrów. Górne sekcje części wież Baltic Power zostały wykonane ze stali pochodzącej z recyklingu. Baltic Power jest pierwszym projektem, który zastosował to rozwiązanie. Na wieżach zainstalowane zostaną gondole o rozmiarze trzypoziomowego domu. Pojedyncza turbina o mocy 15 MW potrzebuje zaledwie 1 minuty pracy, aby zapewnić energię dla autobusu komunikacji miejskiej na trasie 100 km. 

Jako pierwszy projekt w Polsce, który osiągnął tak zaawansowany etap budowy, przecieramy szlaki w wielu obszarach i budujemy doświadczenie dla całej branży. Kampania instalacyjna jest dużym wyzwaniem pod względem planowania, logistyki i koordynacji morskiej, ponieważ jesteśmy jednym z pierwszych projektów instalujących turbiny o tak dużej mocy. Równolegle kontynuujemy instalacje fundamentów i elementów przejściowych w innych częściach morskiego placu budowy i koordynujemy flotę około 15 wyspecjalizowanych statków pracujących jednocześnie. Przygotowywaliśmy operację od lat i jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do bezpiecznego i skutecznego uruchomienia w przyszłym roku - mówi Jens Poulsen, Dyrektor Projektu i Członek Zarządu Baltic Power. 

Na potrzeby kampanii instalacyjnej turbin projekt wybrał firmę Cadeler jako wykonawcę transportu i instalacji. Prace instalacyjne poprowadzi statek typu jack-up klasy O Wind OSPREY. Długość statku przekracza 160 m. Dzięki zdolnościom załadunkowym sięgającym 11000 ton statek może transportować 3 pełne turbiny składające się z sekcji wieżowych, gondoli i łopat. 

W 2024 r. Wind OSPREY został zmodernizowany i wyposażony w nowe dźwigi (udźwig 1600 t i zasięg 160 m nad głównym pokładem), aby móc instalować tak duże turbiny, jak te wykorzystywane w projekcie Baltic Power. Istnieje tylko kilka tak nowoczesnych statków, Wind OSPREY musiał zostać zarezerwowany na kampanię instalacyjną z ponad trzyletnim wyprzedzeniem. 

Na morskim obszarze instalacji kontynuowana jest instalacja fundamentów (monopali) i elementów przejściowych. Trwają przygotowania do startu instalacji kabli międzyturbinowych i morskich kabli eksportowych. Instalacja morskich stacji elektroenergetycznych jest spodziewana jesienią.   

Prace na lądzie, w tym budowa lądowej stacji elektroenergetycznej i ław kablowych, są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. W kwietniu zakończyła się budowa bazy serwisowej w Łebie, która przez ok. 30 lat będzie siedzibą dla ok. 70 techników i ekip serwisowych. Obiekt w Łebie wspiera obecnie kampanię instalacyjną na morzu. 

Uruchomienie planowane jest na 2026 rok. Baltic Power będzie pierwszą farmą wiatrową dostarczającą do Polski energię z morza. Jest to pierwszy projekt, który osiągnął fazę budowy i obecnie jedyny z trwającą kampanią instalacyjną na morzu. Dzięki mocy ~1,2 GW farma będzie w stanie wyprodukować 4 TWh energii rocznie, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu z produkcją ze źródeł konwencjonalnych. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 16 czerwca 2025

Pierwsza runda wypłat rekompensat rybackich Baltic Power zakończona. Wypłaty trafiły do niemal 100 uprawnionych armatorów

Zakończyła się pierwsza runda wypłat w ramach Przejściowego Systemu Rekompensat Baltic Power – pierwszego tego typu mechanizmu w Polsce, skierowanego do rybaków prowadzących działalność połowową na obszarze budowy morskiej farmy wiatrowej ORLEN i Northland Power. Rekompensaty otrzymało niemal 100 armatorów jednostek rybackich.


WIĘCEJ
news

wtorek, 20 maja 2025

Baltic Power otwiera pierwszą w Polsce bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych

Baltic Power – wspólny projekt ORLEN i Northland Power - oficjalnie uruchomił pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych. Zlokalizowany w Łebie obiekt będzie wspierał morską farmę wiatrową Baltic Power przez cały okres jej eksploatacji, czyli około 30 lat. Już teraz odgrywa kluczową rolę w trwającej kampanii instalacyjnej na morzu.


WIĘCEJ
news

środa, 9 kwietnia 2025

Pierwsze elementy przejściowe na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowane

Projekt Baltic Power - wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power - potwierdził pierwsze udane instalacje pięciu elementów przejściowych, które połączą fundamenty i morskie turbiny wiatrowe na farmie. To pierwsza taka instalacja na polskich wodach Bałtyku.


WIĘCEJ