piątek, 10 maja 2024

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.

Zaproszenie skierowano głównie do rybaków działających w kwadratach rybackich N7, N8 i O7, O8 – czyli obszarach, na fragmentach których zlokalizowana będzie infrastruktura farmy Baltic Power. W spotkaniach z inwestorem, które odbyły się od 24 do 26 kwietnia, uczestniczyło łącznie kilkudziesięciu rybaków, właścicieli dużych jednostek trałujących, jak i mniejszych kutrów rybackich. W dyskusji brali udział również przedsiębiorcy zajmujący się turystyką rybacką. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych i portów.


Eksperci Baltic Power przedstawili zarówno projekt, jego założenia, harmonogram prac jak i poszczególne etapy budowy. Omówiono również technologię budowy samej farmy wiatrowej, prezentując zdjęcia sprzętu, jaki będzie wykorzystywany w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Budowę Baltic Power przedstawiono również w kontekście procesu transformacji energetycznej polskiej gospodarki, podkreślając, że sama farma, którą wspólnie buduje ORLEN i Northland Power będzie dostarczać do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ok. 3 proc. całkowitego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.


Ze strony Baltic Power w spotkaniu uczestniczyły osoby odpowiedzialne za współpracę z interesariuszami, zajmujące się zagadnieniami środowiskowymi oraz nadzorujące etap budowy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w badaniach ankietowych. Ich wyniki posłużą Baltic Power w oszacowaniu realnego wpływu inwestycji na pracę i przyszłość rybaków, działających na Morzu Bałtyckim.

Baltic Power inicjując spotkania ze środowiskiem rybackim, zapowiedziało, że rozmowy z przedstawicielami tej grupy zawodowej będą kontynuowane. Kolejne z serii zaplanowano na koniec sierpnia 2024.

Rybacy zainteresowani wzięciem udziału w badaniu proszeni są o wypełnienie specjalnie przygotowanej do tego ankiety, która dostępna jest pod adresem: https://bit.ly/AnkietaRybacka

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 18 października 2024

Pierwsze monopale dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power gotowe

Z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Zrealizowanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 wyruszą na teren budowy na morzu.


WIĘCEJ
news

piątek, 4 października 2024

Pierwsze połączenie farmy wiatrowej Baltic Power z lądem

W okolicy Lubiatowa zakończono prace nad pierwszym z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem morza, który został wykonany bez bezpośredniej ingerencji w cenne przyrodniczo obszary. Ten element inwestycji umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 km zostaną umieszczone kable przesyłające energię. Prace były wykonywane z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego.


WIĘCEJ
news

środa, 25 września 2024

Baltic Power wprowadzi przejściowy system rekompensat dla rybaków

Baltic Power ogłosił plany wdrożenia tymczasowego systemu rekompensat dla rybaków łowiących na obszarze, gdzie planowana jest budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Mowa o kwadratach O7, O8, N7, N8 oddalonych ok. 23 km od brzegu. Rozwiązanie ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia ministerialnego rozporządzenia regulującego system rekompensat pomiędzy sektorami morskiej energetyki wiatrowej i rybackim.


WIĘCEJ
news

czwartek, 29 sierpnia 2024

Startuje nabór wniosków w ramach pilotażowej edycji programu Moc Bałtyku

Moc Bałtyku to program grantowy kierowany do mieszkańców i organizacji pozarządowych z Łeby. Jego inicjatorem jest Baltic Power. Wnioski można składać na stronie mocbaltyku.pl do 30 września 2024, a ich ocena nastąpi w październiku.


WIĘCEJ