piątek, 10 maja 2024

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.

Zaproszenie skierowano głównie do rybaków działających w kwadratach rybackich N7, N8 i O7, O8 – czyli obszarach, na fragmentach których zlokalizowana będzie infrastruktura farmy Baltic Power. W spotkaniach z inwestorem, które odbyły się od 24 do 26 kwietnia, uczestniczyło łącznie kilkudziesięciu rybaków, właścicieli dużych jednostek trałujących, jak i mniejszych kutrów rybackich. W dyskusji brali udział również przedsiębiorcy zajmujący się turystyką rybacką. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych i portów.


Eksperci Baltic Power przedstawili zarówno projekt, jego założenia, harmonogram prac jak i poszczególne etapy budowy. Omówiono również technologię budowy samej farmy wiatrowej, prezentując zdjęcia sprzętu, jaki będzie wykorzystywany w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Budowę Baltic Power przedstawiono również w kontekście procesu transformacji energetycznej polskiej gospodarki, podkreślając, że sama farma, którą wspólnie buduje ORLEN i Northland Power będzie dostarczać do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ok. 3 proc. całkowitego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.


Ze strony Baltic Power w spotkaniu uczestniczyły osoby odpowiedzialne za współpracę z interesariuszami, zajmujące się zagadnieniami środowiskowymi oraz nadzorujące etap budowy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w badaniach ankietowych. Ich wyniki posłużą Baltic Power w oszacowaniu realnego wpływu inwestycji na pracę i przyszłość rybaków, działających na Morzu Bałtyckim.

Baltic Power inicjując spotkania ze środowiskiem rybackim, zapowiedziało, że rozmowy z przedstawicielami tej grupy zawodowej będą kontynuowane. Kolejne z serii zaplanowano na koniec sierpnia 2024.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 28 lutego 2024

Podsumowano realizację programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”

Na początku grudnia odsłonięto wystawę podsumowującą realizację inicjatyw finansowych w ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”. W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Choczewie zaprezentowano rezultaty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków wyasygnowanych przez inwestorów, zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku


WIĘCEJ
news

piątek, 23 lutego 2024

Baltic Power z nagrodą dla najlepszej w Europie transakcji finansowej roku 2023

Baltic Power wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, został uznany i uhonorowany prestiżową nagrodą za najlepszą europejską transakcję finansową roku 2023. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla znaczenie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii w regionie. Statuetkę podczas gali w Londynie odebrali przedstawiciele zarządu Baltic Power – Jarosław Broda i Jens Poulsen.


WIĘCEJ
news

piątek, 26 stycznia 2024

Ruszyła budowa bazy serwisowej morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.


WIĘCEJ