piątek, 10 maja 2024
Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża
Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.
Zaproszenie skierowano głównie do rybaków działających w kwadratach rybackich N7, N8 i O7, O8 – czyli obszarach, na fragmentach których zlokalizowana będzie infrastruktura farmy Baltic Power. W spotkaniach z inwestorem, które odbyły się od 24 do 26 kwietnia, uczestniczyło łącznie kilkudziesięciu rybaków, właścicieli dużych jednostek trałujących, jak i mniejszych kutrów rybackich. W dyskusji brali udział również przedsiębiorcy zajmujący się turystyką rybacką. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych i portów.
Eksperci Baltic Power przedstawili zarówno projekt, jego założenia, harmonogram prac jak i poszczególne etapy budowy. Omówiono również technologię budowy samej farmy wiatrowej, prezentując zdjęcia sprzętu, jaki będzie wykorzystywany w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Budowę Baltic Power przedstawiono również w kontekście procesu transformacji energetycznej polskiej gospodarki, podkreślając, że sama farma, którą wspólnie buduje ORLEN i Northland Power będzie dostarczać do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ok. 3 proc. całkowitego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.
Ze strony Baltic Power w spotkaniu uczestniczyły osoby odpowiedzialne za współpracę z interesariuszami, zajmujące się zagadnieniami środowiskowymi oraz nadzorujące etap budowy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w badaniach ankietowych. Ich wyniki posłużą Baltic Power w oszacowaniu realnego wpływu inwestycji na pracę i przyszłość rybaków, działających na Morzu Bałtyckim.
Baltic Power inicjując spotkania ze środowiskiem rybackim, zapowiedziało, że rozmowy z przedstawicielami tej grupy zawodowej będą kontynuowane. Kolejne z serii zaplanowano na koniec sierpnia 2024.
Rybacy zainteresowani wzięciem udziału w badaniu proszeni są o wypełnienie specjalnie przygotowanej do tego ankiety, która dostępna jest pod adresem: https://bit.ly/AnkietaRybacka
ZOBACZ RÓWNIEŻ
czwartek, 16 stycznia 2025
Zmiany w Zarządzie Baltic Power
Spółka Baltic Power informuje o powołaniu do Zarządu Kamila Kobylińskiego jako Członka Zarządu. Zastępuje na tym stanowisku Jarosława Brodę opuszczającego spółkę.
WIĘCEJ
poniedziałek, 23 grudnia 2024
Rybacy otrzymali pierwsze wypłaty rekompensat od Baltic Power
Zgodnie z założeniami Przejściowego Systemu Rekompensat wypłacone zostały pierwsze w Polsce rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. System rekompensat obowiązuje przez okres budowy farmy na morzu, do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie.
WIĘCEJ
piątek, 20 grudnia 2024
Znamy laureatów pierwszej edycji programu grantowego "Moc Bałtyku"
Dzięki programowi grantowemu wiele wartościowych projektów społecznych, ekologicznych i edukacyjnych w Łebie i okolicy otrzyma finansowe wsparcie. To inicjatywa firmy Baltic Power, która buduje pierwszą morską farmę wiatrową na Bałtyku. W Łebie powstaje baza serwisowa, która będzie obsługiwać farmę nawet przez 30 lat. Całkowity budżet pierwszej edycji programu wyniósł 150 000 zł.
WIĘCEJ
poniedziałek, 9 grudnia 2024
W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.
WIĘCEJ