piątek, 21 października 2022

Baltic Power po raz trzeci spotkał się z firmami zainteresowanymi współpracą przy budowie i obsłudze morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power po raz trzeci spotkał się z firmami zainteresowanymi współpracą przy budowie i obsłudze morskiej farmy wiatrowej

Ponad 400 osób z 215 firm spotkało się na Baltic Power Supply Chain Meeting 2022 w Sopocie. Trzecia edycja konferencji Baltic Power skupiona była na głównych dostawcach, którzy przedstawili zakresy planowanych prac, harmonogramy ich realizacji oraz obszary, w jakich poszukają dostawców z Polski. Budowa farmy Baltic Power zaplanowana jest na lata 2024 – 2026, a udział polskich firm w projekcie szacowany jest na około 25% w całym cyklu życia farmy.

Począwszy od roku 2020 spółka Baltic Power co roku organizuje konferencje dla dostawców, podczas których przedstawiany jest status prac nad inwestycją oraz aktualny stan przygotowań łańcucha dostaw dla projektu. Dzięki zakończonym postępowaniom przetargowym i zabezpieczeniu umów z dostawcami wszystkich kluczowych elementów farmy tegoroczna edycja Suppliers Day przebiegała w zupełnie nowej formule. To główni dostawcy projektu przedstawiali szczegółowe harmonogramy planowanych prac, swoje wymagania, informacje o procesach zakupowych oraz informacje o obszarach, w których wciąż poszukują usług dostawców z Polski.

Zarówno PKN ORLEN, jak i Northland Power jako udziałowcy projektu Baltic Power dostrzegają ogromny potencjał rozwoju, jaki niesie ze sobą morska energetyka wiatrowa. Sam projekt Baltic Power zaowocował już decyzją Grupy ORLEN o budowie pierwszego terminala instalacyjnego w Świnoujściu oraz decyzją naszego dostawcy turbin wiatrowych o lokalizacji w Szczecinie nowej fabryki komponentów najnowocześniejszych turbin, jakie będą z niej trafiały na rynki globalne. Polski łańcuch wartości sektora offshore wind rozwija się na naszych oczach, a my organizując wydarzenia takie jak Suppliers Day chcemy aktywnie działać na rzecz wsparcia jego rozwoju – mówi Jarosław Trybuchowicz, Prezes Zarządu Baltic Power

Wydarzenie, które w założeniu skupione było na budowaniu relacji i umożliwieniu nawiązywania kontaktów biznesowych podzielone zostało na dwie części. Podczas pierwszej z nich Baltic Power przedstawił wszystkich wybranych dostawców, którzy następnie zaprezentowali informacje na temat swojej roli w projekcie. W drugiej części uczestnicy konferencji mieli okazję spotkać się na indywidualnych spotkaniach z przedstawicielami wszystkich dwunastu głównych dostawców i porozmawiać o możliwościach współpracy zarówno przy projekcie Baltic Power - jak i szerzej - w łańcuchu dostaw dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Łącznie 46 przedstawicieli głównych dostawców odbyło w tym czasie 278 indywidualnych spotkań z uczestnikami wydarzenia.

W przyszłym roku podejmujemy finalną decyzję inwestycyjną, co oznacza, że mamy zamknięte wszystkie kontrakty, w pełni wynegocjowane, gotowe do budowy. W przyszłym roku zamykamy również proces finansowania projektu, czyli kończymy rozmowy z bankami i jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszych funduszy. W 2024 roku zaczynamy montować fundamenty, w 2025 montujemy turbiny, w międzyczasie montujemy kable i stawiamy stacje. W 2026 roku będziemy się mogli spotkać jeszcze raz i świętować oddanie do eksploatacji Baltic Power – podkreślał podczas otwarcia konferencji Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power

Wszystkie prezentacje omawiane podczas konferencji oraz nagranie video z jej przebiegu dostępne są na platformie OffshoreMeeting2022.balticpower.pl. Materiały na stronie dostępne będą dla wszystkich dotychczas zarejestrowanych oraz nowych użytkowników przez minimum pół roku od zakończenia konferencji.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to obecnie najbardziej zaawansowany i najdynamiczniej rozwijany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Na obszarze zlokalizowanym ok. 22 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa stanie 76 turbin wiatrowych, o mocy 15 MW. Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy do 1,2 GW będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 25 sierpnia 2023

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Członka Zarządu Spółki Baltic Power

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Członka Zarządu Spółki Baltic Power


WIĘCEJ
news

niedziela, 21 maja 2023

Startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.


WIĘCEJ
news

czwartek, 4 maja 2023

Sukces pierwszej edycji programu wsparcia inicjatyw lokalnych „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem"

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego. Celem inicjatywy jest wspieranie pomysłów zgłaszanych przez lokalną społeczność gminy, w której powstaje infrastruktura niezbędna do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych na ląd.


WIĘCEJ
news

środa, 29 marca 2023

Baltic Power ostrzega przed pojawiającymi się w Internecie oszustwami finansowymi podszywającymi się pod spółkę

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN – w tym Baltic Power - oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.


WIĘCEJ