wtorek, 20 maja 2025

Baltic Power otwiera pierwszą w Polsce bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych

Baltic Power otwiera pierwszą w Polsce bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych

Baltic Power – wspólny projekt ORLEN i Northland Power - oficjalnie uruchomił pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych. Zlokalizowany w Łebie obiekt będzie wspierał morską farmę wiatrową Baltic Power przez cały okres jej eksploatacji, czyli około 30 lat. Już teraz odgrywa kluczową rolę w trwającej kampanii instalacyjnej na morzu.

Budowa bazy w Łebie rozpoczęła się w styczniu 2024 roku i zakończyła w lutym 2025 roku. Obiekt o powierzchni około 1,1 hektara obejmuje nabrzeże wyposażone w dwa dźwigi, miejsce dla trzech do czterech statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania na niezbędny sprzęt i części zamienne oraz warsztaty i zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników. Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które rozpoczęło działalność wraz ze startem morskich instalacji, również mieści się w bazie i będzie działać przez całą dobę.

To moment prawdziwej radości dla całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – od teraz wszyscy spacerujący kanałem portowym w Łebie mogą zobaczyć w pełni działającą infrastrukturę morskiej farmy wiatrowej. Deklaracje i plany przerodziły się w konkretne działania i namacalną infrastrukturę. Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Tu przez około 30 lat pracę znajdzie ok. 60 techników i pracowników - mówi Grzegorz Szabliński, Prezes Zarządu Baltic Power.

W ciągu ostatnich kilku tygodni baza została wyposażona i przygotowana do codziennych zadań. Vestas, duński dostawca turbin dla Baltic Power, będzie również odpowiedzialny za obsługę turbin w nadchodzących latach. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć pracę w bazie jeszcze w tym roku.

Budowa bazy w Łebie wiązała się z dużymi wyzwaniami logistycznymi. Musieliśmy zaadaptować istniejące nabrzeże i promenadę, na co dzień wykorzystywane przez mieszkańców i turystów, na pełnoskalową infrastrukturę serwisową morskiej energetyki wiatrowej. Zainstalowano około 200 mikropali, a nabrzeże pogłębiono o około metr, by móc jednocześnie przyjmować nawet cztery statki do transportu załóg i sprzętu. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, kontraktorów i wsparciu lokalnej administracji podczas procesu wydawania pozwoleń, z sukcesem zrealizowaliśmy projekt zgodnie z harmonogramem - dodał Jens Poulsen, Dyrektor Projektu i Członek Zarządu Baltic Power.

Baza w Łebie wspiera obecnie prace instalacyjne na morzu, trwające od stycznia 2025 r., około 23 km od wybrzeża. Obecnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Na lądzie budowa tras kablowych i stacji elektroenergetycznej w gminie Choczewo przebiega zgodnie z harmonogramem. Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 rok.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i pierwszym, który wszedł w fazę budowy. W 2023 r. projekt otrzymał ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji. Obecnie trwają prace nad instalacjami zarówno na lądzie, jak i na morzu. Baltic Power będzie jednym z pierwszych na świecie projektów instalujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą polską morską farmą wiatrową działającą na Morzu Bałtyckim. Generując około 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej rocznie, Baltic Power ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

wtorek, 15 lipca 2025

W Łebie rusza II edycja programu grantowego MOC BAŁTYKU

Wystartowała II edycja programu grantowego „Moc Bałtyku”, którego celem jest wspieranie organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz społeczności Łeby. Tegoroczna edycja programu organizowanego przez Baltic Power - wspólny projekt ORLEN i Northland Power, zyskała nowego partnera - Fundację ORLEN dla Pomorza, co pozwoliło zwiększyć budżet do 230 tysięcy złotych.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 7 lipca 2025

BALTIC POWER ROZPOCZYNA INSTALACJĘ MORSKICH TURBIN WIATROWYCH DLA PIERWSZEJ MORSKIEJ FARMY WIATROWEJ W POLSCE

Projekt Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i Northland Power, potwierdził pierwszą udaną instalację morskiej turbiny wiatrowej o mocy 15 MW. Łącznie 76 takich turbin zostanie zainstalowanych na pierwszej morskiej farmie wiatrowej w Polsce, która pokryje nawet 3% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Oddanie farmy do użytku jest planowane w 2026 roku.


WIĘCEJ
news

poniedziałek, 16 czerwca 2025

Pierwsza runda wypłat rekompensat rybackich Baltic Power zakończona. Wypłaty trafiły do niemal 100 uprawnionych armatorów

Zakończyła się pierwsza runda wypłat w ramach Przejściowego Systemu Rekompensat Baltic Power – pierwszego tego typu mechanizmu w Polsce, skierowanego do rybaków prowadzących działalność połowową na obszarze budowy morskiej farmy wiatrowej ORLEN i Northland Power. Rekompensaty otrzymało niemal 100 armatorów jednostek rybackich.


WIĘCEJ